לבסס סמכות בלי כעס

האם אתם מרגישים שיש לכם סמכות כלפי ילדיכם? ומה היחס שלכם כלפי סמכות? אולי אתם פשוט שונאים להיות סמכותיים? קשה לדמיין מערכת שמתנהלת בהצלחה בלי שום הפעלת סמכות. מצד שני, הסמכות הרצויה מול ילדינו לא נובעת מהפחדה, כעס ועונשים. במהלך הטיפול נגלה שאפשר לבסס את מערכות היחסים בבית על סמכות אוהבת.

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

לפעמים נראה לנו שלדורות הקודמים היה הרבה יותר קל מאשר לנו. הם "הנחיתו הוראות" וילדיהם צייתו, וזהו! מה קורה היום, כשענישה פיזית כבר לא מקובלת? למרות שרבים מאיתנו נשבעו לעצמם שלא יענישו ואפילו לא יאיימו, זה לא מצליח. אנחנו כועסים, הילדים לא מקבלים את הסמכות שלנו ולפעמים אנחנו מרגישים ממש מיואשים. 

אבל יש "מפתחות זהב" לסמכות בלי כעס. כמו בדלת אמיתית – לכל משפחה צריך להתאים את המפתחות שלה. נצטרך לבחון את הגבולות בבית, כיצד אנו מדברים ומתנהגים, ואיך אפשר להעביר לילדים את דרישותינו בצורה מכבדת ואוהבת. כשנעשה זאת, נגלה שילדינו מוכנים לקבל את דברינו מתוך שהם סומכים עלינו ועל אהבתנו. 

אגב, הניסיון מראה שבתהליך בניית הסמכות האוהבת מתגלים יותר דברים שמותר לילדים לעשות מאשר דברים שאסורים להם.

אולי יעניין אתכם גם...

טיפול להורים

לתאם בין הבית למסגרת החינוכית שבחרנו

האם החלטתם לשלוח את ילדיכם למסגרת חינוכית מיוחדת או אלטרנטיבית? ייתכן שבחרתם במסגרת כזאת כדי להעניק להם ערכים מוספים, שלא תמיד קיימים בבית או במוסדות החינוך הקונבנציונאליים. לעתים מסתבר שלמרות הרצון הטוב, מתגלים קשיים אצל הילד כתוצאה מפערים בין המציאות בבית לבין דרישותיה של המסגרת הנבחרת.

טיפול להורים

להוריד את הלחץ

נראה לך שבן או בת הזוג שלכם בלחץ. נראה לך שהילדים לא רגועים. לפעמים קל לזהות את הלחץ אצלנו או אצל בני המשפחה האחרים, ולפעמים הלחץ אינו ניכר על פני השטח, אבל ישנה הרגשה שהדברים אינם זורמים כמו שהיינו רוצים. או יותר מזה: שההתפוצצות קרובה. מה עושים?